ПОЧИНА КРАЛОТ НА „КАЛИПСОТО“ ХАРИ БЕЛАФОНТЕ

WEB Телевизија во живо

Хари Белафонте, кралот на Калипсо музиката кој работеше и за афро-американските права, почина денес на 96 годишна возраст.
Пејачот, актерот, продуцентот и активист Хари Белафонте, кој предизвика лудост за калипсо музиката во САД и отвори нови патеки за афро-американските изведувачи, почина од срцева слабост во својот дом во Менхетен.
Наградуваниот изведувач на Бродвеј и сестрана ѕвезда на снимени голем број плочи и концерти од 50-тите години на минатиот век, Белафонте стана еден од првите водечки црнномурести мажи во Холивуд. Подоцна, почна да се занимава со продукциска работа на театарски и телевизискаи филмови .

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *