ДЕЛЕГАЦИЈА НА СОЈУЗОТ НА БОРЦИТЕ ОД НОАВМ 1941-1945 И ГРАЃАНИТЕ ПРОДОЛЖУВАЧИ ОД КИСЕЛА ВОДА ВО ПОСЕТА НА ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

На покана на Сојуз на Борците од НОАВМ 1941 – 1945 и граѓаните продолжувачи од Гевгелија, денес во нашиот град престојуваше делегација на Сојузот на Борците од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи од скопската општина Кисела Вода. При тоа, тие положија свежо цвеќе на Спомен костурницата на паднатите борци од НОВ во Гевгелија. 

Секретарот на гевгелиската боречка организација и граѓаните продолжувачи од Гевгелија, Ангел Алчинов пред гостите од Кисела Вода истакна дека во борбата со фашистичкиот окупатор, за ослободување на Македонија и Гевгелија, се положени 74 животи, од кои 13 потекнуваа од самиот град Гевгелија, а меѓу нив се и шестмина борци на гевгелискиот партизански одред „Сава Михајлов“.

Ние и денес, истакна при тоа Алчинов, и натаму ќе им се поклонуваме и на нив, како и на сите жртви на фашистичкиот окупатор. Во аманет на младите им оставаме порака никогаш да не го заборават нивното дело.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *