Тел: +389076437227 
23 Mar, 2019
Log in

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Интервју со...

 

Бизнис

 

Емисии

Музика

Најнови вести

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
УЧЕНИЦИ ОД „РИСТО ШУКЛЕВ“ ОДАТ НА ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР „SPELLING BEE“

УЧЕНИЦИ ОД „РИСТО ШУКЛЕВ“…

На Регионалниот натпревар во спелување по англиски јазик во Валандово, учениците од ООУ „Ристо ...

No comments 22-03-2019

ВО „ФЛАМИНГО“ ПРЕСТАВУВАЊЕ НА НОВИОТ АЛБУМ НА ТИХОМИР ПОП АСАНОВИЌ

ВО „ФЛАМИНГО“ ПРЕСТАВУВАЊ…

После 43 години, пионерот на џез рок музиката од седумдесеттите години, Тихомир Поп Асановиќ го...

No comments 22-03-2019

БРОЈОТ НА УЧЕНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАМАЛУВАА

БРОЈОТ НА УЧЕНИЦИ ВО МАКЕ…

На крајот од учебната 2017/2018 година бројот на учениците во редовните основни училишта бил 18...

No comments 22-03-2019

РЕГИСТРИРАНИ 1.573 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП И СЕДУМ СМРТНИ СЛУЧАИ

РЕГИСТРИРАНИ 1.573 ЗАБОЛЕ…

Во текот на изминатата недела (од 11 март до 17 март), регистрирани се седум смртни случаи од к...

No comments 22-03-2019

СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВОДАТА

СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ Д…

Под мотото „Да не оставиме никого зад себе – Вода за сите“ денеска се одбележува Светскиот ден ...

No comments 22-03-2019

АПЕЛ ОД МВР ДО ГРАЃАНИТЕ ЗА ЗГОЛЕМЕНА ПРЕВЕНЦИЈА ОД ПОЖАРИ

АПЕЛ ОД МВР ДО ГРАЃАНИТЕ …

Министерството за внатрешни работи - Секторот за внатрешни работи-Струмица, во соработка со Рег...

No comments 22-03-2019

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЕНГЕЛЕ-БЕНГЕЛЕ“ ОД ТОНИ АВРАМОВ

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЕНГ…

На 25 март, понеделник, во Народниот театар во Гевгелија, во организација на Домот на културата...

No comments 22-03-2019

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ ИМАА СЕДУМ ЗИМСКИ ИСКАЧУВАЊА НА ПЛАНИНАТА КОЖУФ

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ ИМАА СЕДУ…

Планинарите на Планинарскиот спортски клуб „Двете Уши“ оваа зима беа многу активни. Како новофо...

No comments 22-03-2019

ДЕНЕС СЕ МЛАДЕНЦИ

ДЕНЕС СЕ МЛАДЕНЦИ

Денес се Младенци, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се сл...

No comments 22-03-2019

ЖРК ГЕВГЕЛИЈА ВО ПЛЕЈ АУТ ВО ЖЕНСКАТА СУПЕР ЛИГА

ЖРК ГЕВГЕЛИЈА ВО ПЛЕЈ АУТ…

Плејоф-завршницата во женската Суперлига ќе започне со вечното дерби меѓу Металург и Вардар, др...

No comments 21-03-2019

„ПЛАТИ СО ПОЕЗИЈА“ ПО ПЕТТИ ПАТ НА ДЕНОТ НА ПОЕЗИЈАТА

„ПЛАТИ СО ПОЕЗИЈА“ ПО ПЕ…

18 поети во 8 локали во едно Скопје преку Плати со поезија го променија општеството кон подобро...

No comments 21-03-2019

ГЕВГЕЛИЧАНКАТА ЗОРИЦА ПЕТРОВА - ПРВА ЖЕНА МАШИНОВОЗАЧ ВО МАКЕДОНИЈА

ГЕВГЕЛИЧАНКАТА ЗОРИЦА ПЕТ…

Зорица Петрова е првата жена машиновозач во државата. На 8-ми Март, меѓународниот ден на жената...

No comments 21-03-2019

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
УЧЕНИЦИ ОД „РИСТО ШУКЛЕВ“ ОДАТ НА ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР „SPELLING BEE“

УЧЕНИЦИ ОД „РИСТО ШУКЛЕВ“…

На Регионалниот натпревар во спелување по англиски јазик во Валандово, учениците од ООУ „Ристо ...

No comments 22-03-2019

БРОЈОТ НА УЧЕНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАМАЛУВАА

БРОЈОТ НА УЧЕНИЦИ ВО МАКЕ…

На крајот од учебната 2017/2018 година бројот на учениците во редовните основни училишта бил 18...

No comments 22-03-2019

РЕГИСТРИРАНИ 1.573 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП И СЕДУМ СМРТНИ СЛУЧАИ

РЕГИСТРИРАНИ 1.573 ЗАБОЛЕ…

Во текот на изминатата недела (од 11 март до 17 март), регистрирани се седум смртни случаи од к...

No comments 22-03-2019

СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ВОДАТА

СЕ ОДБЕЛЕЖУВА СВЕТСКИОТ Д…

Под мотото „Да не оставиме никого зад себе – Вода за сите“ денеска се одбележува Светскиот ден ...

No comments 22-03-2019

АПЕЛ ОД МВР ДО ГРАЃАНИТЕ ЗА ЗГОЛЕМЕНА ПРЕВЕНЦИЈА ОД ПОЖАРИ

АПЕЛ ОД МВР ДО ГРАЃАНИТЕ …

Министерството за внатрешни работи - Секторот за внатрешни работи-Струмица, во соработка со Рег...

No comments 22-03-2019

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЕНГЕЛЕ-БЕНГЕЛЕ“ ОД ТОНИ АВРАМОВ

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЕНГ…

На 25 март, понеделник, во Народниот театар во Гевгелија, во организација на Домот на културата...

No comments 22-03-2019

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ ИМАА СЕДУМ ЗИМСКИ ИСКАЧУВАЊА НА ПЛАНИНАТА КОЖУФ

ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ ИМАА СЕДУ…

Планинарите на Планинарскиот спортски клуб „Двете Уши“ оваа зима беа многу активни. Како новофо...

No comments 22-03-2019

ДЕНЕС СЕ МЛАДЕНЦИ

ДЕНЕС СЕ МЛАДЕНЦИ

Денес се Младенци, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се сл...

No comments 22-03-2019

„ПЛАТИ СО ПОЕЗИЈА“ ПО ПЕТТИ ПАТ НА ДЕНОТ НА ПОЕЗИЈАТА

„ПЛАТИ СО ПОЕЗИЈА“ ПО ПЕ…

18 поети во 8 локали во едно Скопје преку Плати со поезија го променија општеството кон подобро...

No comments 21-03-2019

ГЕВГЕЛИЧАНКАТА ЗОРИЦА ПЕТРОВА - ПРВА ЖЕНА МАШИНОВОЗАЧ ВО МАКЕДОНИЈА

ГЕВГЕЛИЧАНКАТА ЗОРИЦА ПЕТ…

Зорица Петрова е првата жена машиновозач во државата. На 8-ми Март, меѓународниот ден на жената...

No comments 21-03-2019

ШАРЕНИ ЧОРАПИ КАКО ПОДРШКА НА ЛИЦАТА СО ДАУНОВ СИНДРОМ

ШАРЕНИ ЧОРАПИ КАКО ПОДРШК…

Шарените чорапи кои се во мода во последните години станаа симбол за поддршка на лицата со Даун...

No comments 21-03-2019

МОНАХОТ ЃОРЃИ ОД ЛЕРИН СЕ МОЛИ НА МАКЕДОНСКИ НА СВЕТА ГОРА

МОНАХОТ ЃОРЃИ ОД ЛЕРИН СЕ…

Славата и парите не биле доволни за да го задржат во светот. Георгиос Теохарис од Лерин, по пот...

No comments 20-03-2019

СЕКОЈ ЧЕТВРТИ МАКЕДОНЕЦ ИМА АЛЕРГИЈА

СЕКОЈ ЧЕТВРТИ МАКЕДОНЕЦ И…

За оние кои страдаат од алергии, пролетта не е толку убава слика за нив. Деновиве се повеќе с...

No comments 20-03-2019

ПЛИНСКИТЕ БОЦИ-ТЕМПИРАНИ БОМБИ

ПЛИНСКИТЕ БОЦИ-ТЕМПИРАНИ …

Граѓаните со цел да заштедат, готват на плински боци кои често пати се купени евтино, а воедно ...

No comments 20-03-2019

ЈУГОИСТОКОТ ПОДРЖА ТРИ ПРОЕКТИ ВО РАМКИТЕ НА ГРАНТОТ ЗА ОДРЖЛИВ РЕГИОНАЛЕН РАЗВОЈ

ЈУГОИСТОКОТ ПОДРЖА ТРИ П…

На X-тата Седница на Советот за развој на Југоисточниот плански регион. на кои беа присутни Гр...

No comments 20-03-2019

УЧИЛИШТАТА ДА ВНИМАВААТ КОГА БИРААТ ТУРОПЕРАТОР ЗА НИВНИТЕ ЕКСКУРЗИИ

УЧИЛИШТАТА ДА ВНИМАВААТ К…

Министерството за образование и наука достави укажување до сите основни и средни училишта да би...

No comments 20-03-2019

И ОВАА ГОДИНА ГЕВГЕЛИСКИТЕ УЧЕНИЦИ ЌЕ БИДАТ СООБРАЌАЈНО ВОСПИТУВАНИ

И ОВАА ГОДИНА ГЕВГЕЛИСКИТ…

Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот во Гевгелија и оваа 2019 година својата активнос...

No comments 20-03-2019

Д-Р ОЛУМЧЕВ ОЧЕКУВА ЗГОЛ…

На последната седница на Советот на општина Гевгелија се најде Информацијата од ЈЗУ Центар за ...

No comments 19-03-2019

ПРОМОВИРАНА НАЦИОНАЛНА СТУДИЈА ЗА БЕЗБЕДНОСТ И ЗДРАВЈЕ ПРИ РАБОТА

ПРОМОВИРАНА НАЦИОНАЛНА С…

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) ја промовираше Националната студија за бе...

No comments 18-03-2019

СТАРТУВАШЕ НЕДЕЛАТА НА РОБОТИКА „РОБОМАК 2019“

СТАРТУВАШЕ НЕДЕЛАТА НА РО…

Стартуваше Неделата на роботиката на Факултетот за електротехника и информациски технологии при...

No comments 18-03-2019

ДЕНЕС СОНЦЕ, ОД УТРЕ ДОЖД

ДЕНЕС СОНЦЕ, ОД УТРЕ ДОЖД

Денеска беше претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максимална...

No comments 18-03-2019

ПOСКАПИ БЕНЗИНИТЕ, ПОЕВТИН ДИЗЕЛОТ

ПOСКАПИ БЕНЗИНИТЕ, ПОЕВТИ…

Бензинот Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а Еуросупер БС-98 за ден...

No comments 18-03-2019

ПЛАНИНАРИТЕ ОД ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ СЕ ИСКАЧИЈА НА ВРВОТ „МАЛА РУПА“

ПЛАНИНАРИТЕ ОД ПСК „ДВЕТ…

Планинарски спортски клуб Двете Уши организираше зимско искачување на врв Мала Рупа 2004 м.н.в....

No comments 18-03-2019

АКЦИЈА ЗА ДАРУВАЊЕ КРВ НА ВРАБОТЕНИТЕ ОД ПС ГЕВГЕЛИЈА

АКЦИЈА ЗА ДАРУВАЊЕ КРВ НА…

По повод годишнината од основањето на Црвениот крст на Македонија , денес и утре, 18и 19 март,...

No comments 18-03-2019

Спорт

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
ЖРК ГЕВГЕЛИЈА ВО ПЛЕЈ АУТ ВО ЖЕНСКАТА СУПЕР ЛИГА

ЖРК ГЕВГЕЛИЈА ВО ПЛЕЈ АУТ…

Плејоф-завршницата во женската Суперлига ќе започне со вечното дерби меѓу Металург и Вардар, др...

No comments 21-03-2019

РАКОМЕТАРИТЕ НА МЛАДОСТ ПОУСПЕШНИ ВО КОМШИСКОТО ДЕРБИ ПРОТИВ ПАРТИЗАН

РАКОМЕТАРИТЕ НА МЛАДОСТ П…

Екипата на Младост од Богданци продолжува. во третото коло од плеј аут натпреварите од Првата м...

No comments 18-03-2019

ВРЕДНА ПОБЕДА НА ФК КОЖУФ ВО РАДОВИШ

ВРЕДНА ПОБЕДА НА ФК КОЖУФ…

Во последното, 16-то коло на Втората македонска фудбалска лига, играчите на Кожуф се враќаат од...

No comments 18-03-2019

„БЛОКОТЕХНА“ ГО ПОБЕДИ БАШКИМИ, СО „БЕРОЕ“ ДОМА ЗА ПРВОТО МЕСТО ВО БИБЛ

„БЛОКОТЕХНА“ ГО ПОБЕДИ БА…

Блокотехна ја потврди својата фантастична форма во регионалната натпреварување и со петтата поб...

No comments 13-03-2019

ЗАВРШНИОТ ТУРНИР ОД „БИБЛ“ ЛИГАТА ВО ТИРАНА

ЗАВРШНИОТ ТУРНИР ОД „БИБЛ…

Тирана ќе биде домаќин на завршниот турнир од Балканската кошаркарска лига за оваа сезона, одлу...

No comments 12-03-2019

БЛОКОТЕХНА РЕДИ ПОБЕДИ ВО БИБЛ ЛИГАТА

БЛОКОТЕХНА РЕДИ ПОБЕДИ ВО…

Блокотехна стигна до нов триумф во БИБЛ-лигата, гевгеличани славеа против екипата на Барси Атур...

No comments 09-03-2019

ЗАПОЧНУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ НА ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА-ИСТОК

ЗАПОЧНУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ …

Утре, во сабота, на 9 март, започнува пролетниот дел на втората македонска фудбалска лига-исто...

No comments 08-03-2019

„КОЖУВ“ ИСПУШТИ ПОБЕДА ПРОТИВ ПРВОПЛАСИРАНИОТ „БЕРОЕ„

„КОЖУВ“ ИСПУШТИ ПОБЕДА П…

Кошаркарите на Кожува синоќа доживеаја пораз од Берое, во салата 26 Април, со 85-94 (38-54) во ...

No comments 08-03-2019

РАКОМЕТАРИТЕ НА МЛАДОСТ БОГДАНЦИ ДОНИРААТ ЗА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

РАКОМЕТАРИТЕ НА МЛАДОСТ Б…

Тимот на Младост Богданци, кој во првата сезона во сениорска конкуренција во Првата лига, игра ...

No comments 06-03-2019

ПРОДОЛЖУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО БИБЛ ЛИГАТА, КОЖУВ ЈА ПОСТИГНА ТРЕТАТА ПОБЕДА

ПРОДОЛЖУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ…

КК Кожув ја постигна и третата победа во регионалната Балканска лига. Во салата 26 Април, тие ј...

No comments 06-03-2019

„БЛОКОТЕХНА“ ГО ДОБИ НАТПРЕВАРОТ, А „КОЖУВ“ ИГРАЧОТ ЗЕКИРИ

„БЛОКОТЕХНА“ ГО ДОБИ НАТ…

Гевгелискиот дуел во заостанатиот натпревар од второто коло во БИБЛ лигата и донесе победа на...

No comments 27-02-2019

ПЛАНИНАРИ ОД ПСК „ДВЕТЕ УШИ“ СЕ ИСКАЧИЈА НА ВРВОТ „МУСАЛА“ ВИСОК 2925 МЕТРИ

ПЛАНИНАРИ ОД ПСК „ДВЕТЕ У…

По успешната акција на планинарите на ПСК Двете Уши оваа година успешно да го остварат првото з...

No comments 26-02-2019

Гевгелија за почетници

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

ЗЛАТНАТА ФОЛИЈА ОД НЕКРОП…

Некрополата Милци, е евидентирана во1977/78 год. и на неа во неколку наврати (1979, 1983, 1995...

No comments 15-03-2019

ГРАДСКАТА ИНСТРУМЕНТАЛНА МУЗИЧКА ТРАДИЦИЈА ВО ГЕВГЕЛИЈА

ГРАДСКАТА ИНСТРУМЕНТАЛНА …

„Првите податоци за музичкиот живот во Гевгелија датираат од втората половина на 19-от век, ког...

No comments 14-03-2019

ОБИЧАИ ЗА ПРОЧКА ВО ГЕВГЕЛИСКО - „ОРТА КОПА“ И АМКАЊЕ ЈАЈЦЕ

ОБИЧАИ ЗА ПРОЧКА ВО ГЕВГЕ…

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ, најсвечен празник по Божиќ и Велигден, ...

No comments 10-03-2019

БОБАН ХУСЕНОВСКИ: ПРИВРЗОКОТ -“ЛИРА” ОД НЕКРОПОЛАТА МИЛЦИ

БОБАН ХУСЕНОВСКИ: ПРИВРЗО…

Во ингеренциите на богот Аполон, помеѓу другите е и грижата за музиката. Еден приврзок-лира во ...

No comments 06-03-2019

ПАЗАРОТ ВО МИНАТОТО ВО ГЕВГЕЛИЈА БИЛ ВО ПЕТОЧЕН ДЕН

ПАЗАРОТ ВО МИНАТОТО ВО ГЕ…

Гевгелија, во 50-те и 60-те години на 19 век стана важно пазарно средиште на Гевгелиската котли...

No comments 24-02-2019

ПРВАТА АНТИЧКА КАДА- ГЕВГЕЛИСКА

ПРВАТА АНТИЧКА КАДА- ГЕВГ…

Доколку тоа не го сториле до сега, топло препорачуваме на туристите, но и на оние гевгеличани к...

No comments 12-02-2019

ДИЧО ПАНОВ - АВТОМЕХАНИЧАР И ИНСТРУКТОР ЗА ОБУКА НА ВОЗАЧИ

ДИЧО ПАНОВ - АВТОМЕХАНИЧА…

Зачетоците на Авто Мото Друштвото во Гевгелија започнуваат уште од 1950 година кога во рамките ...

No comments 09-02-2019

РАДИО КЛУБOT „НИКОЛА ТЕСЛА“ ОД ГЕВГЕЛИЈА РАСАДНИК НА РАДИОАМАТЕРИ

РАДИО КЛУБOT „НИКОЛА ТЕСЛ…

Радио клубот во Гевгелија, го носи името на великанот Никола Тесла и е формиран во далечната ...

No comments 08-02-2019

ТРАЈКО АВРАМОВ-СТАРИТЕ ГЕВГЕЛИСКИ ЗБОРОВИ ГИ СПАСУВА ОД ИЗУМИРАЊЕ

ТРАЈКО АВРАМОВ-СТАРИТЕ ГЕ…

Јазикот е основен фактор за докажување на идентитетот на еден народ. Македонскиот јазик со свои...

No comments 07-02-2019

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ТЕАТАРСКАТА ДЕЈНОСТ ВО ГЕВГЕЛИЈА

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ТЕАТАРСКАТА…

Од 1908 до 1912 година во Гевгелија почнале организирано да се прикажуваат театарски претстави....

No comments 20-11-2018

СТЕВАН ТАНОВИЌ – УЧИТЕЛОТ И ЕТНОГРАФОТ ОД БОГОРОДИЦА

СТЕВАН ТАНОВИЌ – УЧИТЕЛОТ…

Стеван Тановиќ( Танев) е роден во Богородица, и за време на владеењето на Турците на овие прост...

No comments 18-11-2018

ТОМИСЛАВ АВРАМОВ, НОВИНАР КОЈ СО ТЕЛОТО БЕШЕ ВО БЕЛГРАД, НО СО МИСЛИТЕ ВО СВОЈАТА ГЕВГЕЛИЈА.

ТОМИСЛАВ АВРАМОВ, НОВИНА…

Оваа приказна за Томислав Аврамов беше поместена во 15-от број на месечникот „Добар Глас„ од 20...

No comments 17-11-2018

Бизнис

 • 1
 • 2
Prev Next
ЦРНА ГОРА ЗАБРАНИ РАБОТА ВО НЕДЕЛА И ПРАЗНИЦИ

ЦРНА ГОРА ЗАБРАНИ РАБОТА …

Владата на Црна Гора ги усвои измените на Законот за внатрешна трговија со кои се забранува раб...

No comments 13-03-2019

СЕ ПРОДАВА МАГЛА ВО СТАКЛЕНИ ТЕГЛИ

СЕ ПРОДАВА МАГЛА ВО СТАКЛ…

Интересни се начините на кои луѓето заработуваат, а во Хрватска меѓу нив се истакнуваат два – п...

No comments 24-02-2019

„МАКОТЕН„ ОД ГЕВГЕЛИЈА ВО ТОП 50 НАЈГОЛЕМИ РАБОТОДАВАЧИ

„МАКОТЕН„ ОД ГЕВГЕЛИЈА ВО…

Мал е бројот на фирми во Македонија кои можат да се наречат големи работодавци. Статистиката ве...

No comments 15-02-2019

ПОГОЛЕМО УЧЕСТВО НА ЖЕНИТЕ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

ПОГОЛЕМО УЧЕСТВО НА ЖЕНИТ…

Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство работи на измена на Националната прогр...

No comments 10-02-2019

„ДОЈРАН СТИЛ„ МЕЃУ ПЕТТЕ НАЈГОЛЕМИ МЕТАЛОПРЕРАБОТУВАЧКИ КОМПАНИИ

„ДОЈРАН СТИЛ„ МЕЃУ ПЕТТЕ …

Металопреработувачката индустрија во Македонија оваа година покажа знаци на опоравување, после ...

No comments 13-11-2018

ОТВОРЕН ПОГОН НА ГРЧКАТА ФИРМА „СТАР ФРЕШ„ ВО ГЕВГЕЛИЈА

ОТВОРЕН ПОГОН НА ГРЧКАТА …

Од неодамна, семејството на малите и средни претпријатија, кои се отвораат од страна на грчки д...

No comments 09-08-2018

СЕКОЈ ОД НАС ЌЕ МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДУВА И ДА ПРОДАВА СТРУЈА

СЕКОЈ ОД НАС ЌЕ МОЖЕ ДА П…

Со новиот закон за енергетика, македонските домаќинства можат да произведуваат електрична енерг...

No comments 07-08-2018

10 ИНОВАЦИИ КОИ ЌЕ ЈА ИЗМЕНАТ СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА

10 ИНОВАЦИИ КОИ ЌЕ ЈА ИЗМ…

Иновациите се двигателот на светската економија, и не може да бидеме попродуктивни без новите т...

No comments 04-08-2018

„ЕНДОМАК„ СЕ РЕБРЕНДИРА ВО „ ENDOMAK DENTAL GROUP„

„ЕНДОМАК„ СЕ РЕБРЕНДИРА В…

Уште од самиот свој почеток, со отворањето на првата стоматолошка ординација во Струмица, во 19...

No comments 27-07-2018

ТУРИЗМОТ ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА Е ВО ПОСТОЈАН ПОРАСТ

ТУРИЗМОТ ВО ОПШТИНА ГЕВГЕ…

Тони Павловски, дипломиран менаџер по туризам и хотелско ресторанско работење, во колумната за ...

No comments 24-07-2018

Забава

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next
ВО „ФЛАМИНГО“ ПРЕСТАВУВАЊЕ НА НОВИОТ АЛБУМ НА ТИХОМИР ПОП АСАНОВИЌ

ВО „ФЛАМИНГО“ ПРЕСТАВУВАЊ…

После 43 години, пионерот на џез рок музиката од седумдесеттите години, Тихомир Поп Асановиќ го...

No comments 22-03-2019

FILCH – КОНЦЕРТНА ПРОМОЦИЈА НА АЛБУМОТ „UNDERERDOG“

FILCH – КОНЦЕРТНА ПРОМОЦИ…

На 31 март 2019 година во Младинскиот културен центар во Скопје концертно ќе биде промовиран вт...

No comments 21-03-2019

БАСИСТОТ НА „ПИНК ФЛОЈД“ ПОВИКА НА БОЈКОТ НА ЕВРОВИЗИЈА

БАСИСТОТ НА „ПИНК ФЛОЈД“ …

И, додека нашата Тамара се подготвува за настап на „Евросонг 2019“, поранешниот член на рок-гру...

No comments 20-03-2019

20 МАРТ - ДЕН НА СРЕЌАТА

20 МАРТ - ДЕН НА СРЕЌАТА

Освен што е прв ден од пролетта, во светот денес, 20 март се одбележува Меѓународниот ден на...

No comments 20-03-2019

Е,ТОА СЕ ВИКА ЉУБОВ

Е,ТОА СЕ ВИКА ЉУБОВ

Неколку дена порано од вообичаено штркот Клепетан се врати кај својата штрчица Малена во гнездо...

No comments 20-03-2019

КАКО НАСТАНАЛЕ ВИЛЕРОВИТЕ ГОБЛЕНИТЕ

КАКО НАСТАНАЛЕ ВИЛЕРОВИТЕ…

Веројатно сите сме виделе гоблен, без разлика дали тој сè уште ги краси ѕидовите на нашите домо...

No comments 17-03-2019

НАШИТЕ СТУДЕНТИ „СКАРАНИ“ СО ЛОГИКАТА

НАШИТЕ СТУДЕНТИ „СКАРАНИ“…

Само еден процент од испитаниците со просечна возраст од 19,5 години успеале точно да одговорат...

No comments 13-03-2019

ПРОМОВИРАНА ЕВРОВИЗИСКАТА ПЕСНА „ГОРДА“

ПРОМОВИРАНА ЕВРОВИЗИСКАТА…

Музичкото видео за песната „Горда“ (Proud) на Тамара Тодевска, македонски претставник за Еврови...

No comments 09-03-2019

ПОТРЕБЕН ЛИ Е 8 МАРТ ИЛИ НЕ, ДЕБАТИРААТ ЛЕПА ЏУНДЕВА И МИЛЕ НИЧЕВСКИ

ПОТРЕБЕН ЛИ Е 8 МАРТ ИЛИ …

Лепа Џундева: Факт е дека Меѓународниот ден на жената 8 ми март носи корени на протест и акти...

No comments 08-03-2019

ЛУДНИЦАТА ВО РИО ПРИВЛЕЧЕ МИЛИОН ТУРИСТИ

ЛУДНИЦАТА ВО РИО ПРИВЛЕЧ…

Најраскошниот и највеселиот карневал на светот, кој од 18 век традиционално се одржува во Рио и...

No comments 06-03-2019

ДЕНОТ НА ЖЕНАТА-НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК ВО СЛОВЕНИЈА

ДЕНОТ НА ЖЕНАТА-НАЦИОНАЛЕ…

Меѓународниот ден на жената, 8 Март, во Словенија би можел да стане национален празник ако се у...

No comments 06-03-2019

ТАМАРА ТОДЕВСКА НА ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ТАМАРА ТОДЕВСКА НА ЕВРОВИ…

Европската радиодифузна унија(ЕБУ) денеска потврди дека на Евросонг 2019 во Израел, државата к...

No comments 06-03-2019

 

РЕКЛАМИРАЈ СЕ НА ТВ НОВА 12 ГЕВГЕЛИЈА
Контактирајте не!