ЕКСПЕРТИТЕ ЗА ЕВРОСОНГ НЕ ГО КРИЈАТ РАЗОЧАРУВАЊЕТО:„ЕВРОСОНГ“ СТАНА ЦИРКУС“

WEB Телевизија во живо

Претставникот на Швајцарија, Немо кој ја изведе песната „The Code“ на Евровизија, инспирирана од неговиот реален живот,стана победник на 68-то издание на Евросонг. А вниманието го привлекуваше со се – вокални способности, песна, стајлинг, сексуална неодреденост. Тој беше се што бара Евросонг од победникот.

Немо (25) е швајцарски музичар, пејач и рапер, кој се декларира како небинарна личност, односно не се декларира ниту како маж, ниту како жена, туку како „тие/тие“, односно „тие“. Може да се пофали дека свири виолина, пијано и тапани.
 
Инаку, Швајцарија победи на Евровизија во 1956 и 1988 година. Во 1956 година се одржа првото издание на натпреварот за песна на Евровизија, кој стана култен, а Швајцарија беше домаќин. Натпреварот се одржа во Лугано. Швајцарската пејачка Лис Асија триумфираше со песната „Refrain“.
Светски познатата Селин Дион и донесе победа на Швајцарија на Евровизија во 1988 година со песната „Ne partez pas sans moi“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *