ЧЕСТИТ 12 МАЈ – МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ

WEB Телевизија во живо

Мај е месец на два важни датуми за медицинските сестри – 5 мај Меѓународниот ден на акушерките и 12 мај Меѓународниот ден на медицинските сестри. Оваа година Неделата на сестринството се одбележува под мотото „Медицинските сестри-глас што води.
 
Телевизија Нова 12 на сите медицински сестри од Општата болница со проширена дејност во Гевгелија им го честита Меѓународниот ден на сестринството, им посакува добро здравје пред се и издржливост во благородната мисија што секојдневно ја имаат, грижејќи се за нашето здравје, но пред се и за здравјето свое и на своите најблиски.
 
Меѓународниот ден на медицинските сестри се прославува во целиот свет секој 12 мај на годишнината од раѓањето на Флоренс Најтингел, основач на модерната професија на медицинската сестра.
Националното здружение на медицински сестри, техничари и акушерки одржа свечена академија по повод Меѓународната недела на сестринството со која се одбележуваат 5 Мај – Меѓународен ден на акушерките и 12 Мај – Меѓународен ден на медицинските сестри.
 
Академијата ја отвори претседателката на здружението, Велка Лукиќ, која нагласи дека медицинските сестри се темелот на здравствените системи, а во својот говор се фокусираше на предизвиците со кои се соочуваат – недостигот на овој кадар поради одливот од земјава и, од таа причина, и преоптовареноста на оние што останале да работат во нашите здравствени установи.
 
На Свечената Академија во чест на Меѓународната недела на сестринската професија, беа доделени признанија за најхумана медицинска сестра за изминатата година, а се одржа и донациски базар за медицинските сестри кои се лекуваат од малигни заболувања – „Сестрите за сестрите“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *