33 ГОДИНИ ОД ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „ДИНАМО“ – „ЦРВЕНА ЗВЕЗДА“ ПОРАДИ КОЈ „ЗАПОЧНА“ ВОЈНАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА

WEB Телевизија во живо

На денешен ден пред 33 година се случи можеби најголемиот скандал во југословенскиот фудбал, кој беше раскажан многу пати, а толку многу работи останаа нејасни. Но, тој 13 мај 1990 година ќе остане запаметен засекогаш.
Некои ќе речат дека прекинатиот натпревар во Загреб, меѓу Динамо и Црвена Звезда, поради огромните инциденти на трибините и на теренот, беше непосредна причина за крвавата војна што ја распарчи поранешна Југославија.

Сепак, некои ќе бидат поразумни ако кажат дека војната започнала од сосема различни причини и дека немирите биле само одраз на ситуацијата во тоа време во општеството. Сепак, сите се сеќаваат на тој кобен ден на Максимир …
Тоа дерби меѓу Динамо и Звезда никогаш не се доигра. Се играше, погледнете го апсурдот, на Денот на безбедноста. Но, немаше безбедност. Борбата меѓу хрватските и српските навивачи, а потоа и интервенцијата на милицијата доведе до загревање на атмосферата во земјата. Иако, таа не беше далеку од тоа.

Беше на трибините сè и сешто. И песни што не беа отпеани претходно, и кршење столови, и крвави борби. Ниту на теренот не беше помирно, кога локалните „Бед Блу Бојс“ ја пробија оградата, за која тогаш се шпекулираше дека е преплавена со киселина ноќта пред 13 мај, со цел да се случат „планираните инциденти“.
Имаше и невиден напад, кога звездата на тогашниот југословенски, а потоа хрватски фудбал, Звонимир Бобан, удри полицаец. Многу Хрвати го пофалија тоа како „одговор на агресијата на голема Србија“, не сфаќајќи дека Бобан го удрил Рефик Ахметовиќ, од Босна. Србите главно сметаа дека „Туѓман го организираше сето тоа, со цел да ја распарчи државата со крвав празник“.
Некој ќе рече „што ни требаше тогаш?“. Некој нема. Но, сеќавањето на Максимир останува. Можеби најмногу како предупредување.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *