СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВСТВОТО 2024

WEB Телевизија во живо

Низ светот, правото на здравје на милиони луѓе се повеќе е под закана.Болестите и катастрофите се големи како причини за смрт и инвалидитет. Конфликтите ги уништуваат животите, предизвикуваат смрт, болка, глад и психичка вознемиреност.Согорувањето на фосилните горива истовремено ја поттикнува климатската криза и ни го одземаат правото да дишеме чист воздух, при што загадувањето на воздухот во затворен простор и надвор одзема живот на секои 5 секунди.

Советот на СЗО утврди дека најмалку 140 земји го признаваат здравјето како човеково право во нивниот устав. Сепак, земјите не донесуваат и не спроведуваат закони за да обезбедат нивното население да има право на пристап до здравствени услуги. Ова го поткрепува фактот дека најмалку 4,5 милијарди луѓе – повеќе од половина од светското население – не биле целосно покриени со основните здравствени услуги во 2021 година.
 
За да се одговори на овие видови предизвици, темата за Светскиот ден на здравјето во 2024 година е „Моето здравје, мое право“. Овогодинешната тема беше избрана за да се залага за правото на секој, секаде да има пристап до квалитетни здравствени услуги, образование и информации, како и безбедна вода за пиење, чист воздух, добра исхрана, квалитетно домување, пристојни работни и еколошки услови и слобода. од дискриминација.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *