ОВОЈ ВИКЕНД АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ НАСТАПУВА НА ДВА ФОЛКЛОРНИ ФЕСТИВАЛИ ВО БРЧКО, БИХ И ВО ШАБАЦ, РЕПУБЛИКА СРБИЈА

WEB Телевизија во живо

Престојниот викенд, активни ќе бидат играорките и играорците на фолклорниот ансамбл „Бојмија“. Имено, на 5 април, во Домот на културата во Брчко, Босна и Херцеговина, ансамблот ќе одржи целовечерен концерт на македонскиот фолклор. На овој концерт, тие пред тамошната публика ќе се претстават со игрите „Радовишки собор“, „Лазаренки“, „Повардарие“, „Буките и посеница“ и „Пијанец“.
 
Наредниот ден, во сабота, на 6 април, во Шабац, Република Србија, ќе се одржи Втората меѓународна смотра на ветерани и рекреативци на фолклорот, каде за прв пат ќе настапат и ветераните на Ансамблот „Бојмија“ со „Повардарие“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *