ИВАНА ГРУЈИЌ ОД СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“ ОСВОИ ТРЕТО МЕСТО НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ПО НАНОМАТЕРИЈАЛИ

WEB Телевизија во живо

На Државниот натпревар по наноматеријали-материјали на иднината, одржан на 15 април 2024 година во организација на Технолошко Металуршкиот ФакултетМФ, а под покровителство на Министерството за Образование и Наука, ученичката Ивана Грујиќ од СОУ „Јосиф Јосифовски“ ја освои III (третата) награда во вредност од 500€, под менторство на професорот Сашко Колев.
 
Овој натпревар ги мотивира младите да се посветат на својата иднина со проекти посветени на наноматеријалите. Како мотивација на младите се доделуваати награди за прво, второ и трето, кои осмислуваат идеи за одредена примена на материјали, како што се наноматеријалите, паметните материјали, хибридните материјали, металните и керамичките материјали, полимерните, текстилниите и биоматеријалите, потоа биоразградливите материјали, композитните и рециклирачките материјали. Добиените државни награди и сертификати се признати од Министерството за образование и наука.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *