АМБАСАДАТА НА ЈАПОНИЈА ОРГАНИЗИРА НАТПРЕВАР ВО ЦРТАЊЕ И СЛИКАЊЕ ЗА ДЕЦА

WEB Телевизија во живо

Амбасадата на Јапонија ќе го прослави Денот на децата во Јапонија, со натпревар за цртање и сликање.
 
Родителите треба да ги испратат детските творби во jpeg или png формат не поголем од 10 MB на contact@sk.mofa.go.jp до 18ти април.
По повод 30 години од воспоставување на дипломатските односи помеѓу Македонија и Јапонија, поттикнете ги децата да творат за нашето пријателство, за важноста на „кизуна“ (силна и длабока врска) со своите „томодачи“ (пријатели).
 
Отворен за сите деца до 12-годишна возраст кои уживаат да творат во техниките цртеж со јаглен, креда, молив, туш или сликарските техники фломастер, акварел, гваш, темпера, акрил, пастел, колаж, асемблаж се добредојдени на конкурсот, а димензиите на творбите не се ограничени.
 
Жири-комисијата составена од г. Казуја Оцука, aмбасадор на Јапонија, професор Гоце Наневски, Факултет за ликовни уметности – Скопје и професорката Дита Старова Ќерими, Универзитетот „Американ колеџ“- Скопје ќе доделат 3 награди, а ќе се додели уште една специјална награда за творбата објавена на нашата Фејсбук страница која ќе добие најмногу лајкови.
 
Гласањето за доставените цртежи преку нашата Фејсбук-страница ќе трае дo 30ти април.
Денот на децата (こ ど も の 日, Kodomo no Hi) е јапонски национален празник кој се прославува секоја година на 5-ти мај. Тоа е ден посветен на изразувањето почит кон личностите на децата и славење на нивната среќа.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *