СВЕТСКИ ДЕН НА ПИЈАНОТО

WEB Телевизија во живо

„Ден на пијаното“ е светски настан, кога во текот на еден цел ден му се посветува внимание на пијаното. Бидејќи клавирот, по правило, има 88 клавиши, настанот се случува токму на 88-от ден од годината. Зошто е потребен Ден на пијаното? Од повеќе причини. Но, најмногу поради радоста што ја носи прославата за пијаното како еден најпопуларните и најомилените инструменти, вклучувајќи ги изведувачите, композиторите и како најбитни. Целта на овој ден е да се споделува вековната радост од свирење на пијано, како и да се создава платформа за настани кои можат да се поврзат со пијаното, со цел славењето на пијаното да биде еден од најрадосните празници.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *