СВЕТСКИ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЈАТА

WEB Телевизија во живо

МЕТЕОРОЛОШКАТА СТАНИЦА ВО ГЕВГЕЛИЈА Е ОСНОВАНА ВО 1951 ГОДИНА
 
Светскиот ден на метеорологијата, 23 март, е востановен во 1961 година, а се одбележува во сеќавање на 23 март 1950 година, кога официјално е основана Светската метеоролошка организација (СМО) – меѓувладина организација и специјализирана агенција на Обединетите нации која собира 185 члена.
 
Инаку, Метеоролошката станица во Гевгелија е отворена во далечната 1951 година и од тогаш вработените во неа ги мерат температурата и влажноста на воздухот, врнежите од дожд, брзината и насоката на ветерот и притисокот на воздухот.
Оваа година темата на светскиот ден на метеорологијата се океаните, со фокус на врската помеѓу климата и времето во рамките на планетарниот систем.
 
Светската метеоролошка организација, како специјализирана агенција на Обединетите нации за клима, време и вода, се обидува да го поддржи разбирањето на нераскинливата врска помеѓу океанот, климата и времето.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *