РСБСП СО АПЕЛ

WEB Телевизија во живо

„ПАРКИРАЈ СОВЕСНО И ОДГОВОРНО“

Потребата за паркинг места е сѐ поистакната заради континуираниот пораст на бројот на моторни возила во РСМС, зголемениот број на жители во населените места и модерните навики на луѓето за почесто користење на индивидуално моторно возило наместо јавен превоз или разни форми на одржлива мобилност (пешачење, возење велосипед и сл.)

Кога паркирањето не е регулирано, може да предизвика низа неповолности за возачите, како на пример:
• зголемен стрес кај возачите, продолжено време за пристигнување на посакуваната дестинација,зголемени трошоци,нарушување на просторот наменет за пешаци,узурпирање на зелени површини,запирање и паркирање на места наменети за инвалидизирани лица,повреди на законските регулативи, можни казни за возачите и сл.
 
Заради унапредување на состојбата со паркирањето и зголемување на безбедноста на сообраќајот, РСБСП повикува:
• паркирајте го возилото на места означени за тоа,не користете мобилен телефон додека паркирате,во паркинг просторот возете забавено и внимавајте на другите возила и пешаците,внимавајте на сообраќајните знаци кои се однесуваат на паркирањето,не паркирајте на места обележани за паркирање на возила на лица со попреченост,не паркирајте преку обележаните ленти за паркирање – почитувајте го просторот за секое возило, и др.
РСБСП упатува апел: ПАРКИРАЈТЕ СОВЕСНО И ОДГОВОРНО заради унапредување на вашата и безбедноста на другите учесници во сообраќајот на патиштата.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *