ПРОДОЛЖУВА АКТИВНОСТА НА ГЕВГЕЛИСКИТЕ АТЛЕТИЧАРИ ОД АК „7-МИ НОЕМВРИ. ОВОЈ ПАТ ТРЧАА НА ПОЛУМАРАТОНОТ ВО ТРИКАЛА

WEB Телевизија во живо

Меѓународниот полумаратон Калампака–Трикала, се одржува секоја година во спомен на тркачот Танасис Стамопулос и денес е еден од најголемите полумаратони, собирајќи илјадници тркачи од цела Грција и од целиот свет, вклучувајќи и многу шампиони. Обезбедува висококвалитетни услуги и за учесниците и за рекламните компании и бизниси кои ја доделуваат организацијата.
 
Оваа година, на полумаратонот настапија членовите на АК „7-ми Ноември“, Дарко Прошевски, Драган Ристов и Андон Дучков, кои го истрчаа полумаратонот во време од 1,37,00 до 1,56,00.
На денот на трката, илјадници тркачи се собираат во центарот на градот Калампака под воодушевувачките карпи Метеори кои го одземаат здивот. Метеора е вклучена во списокот на светско наследство на УНЕСКО. Целта е во центарот на градот Трикала по 21.097 метри (нашата трка е во календарот на АИМС).
 
Има и друмска трка 5Κ, која се одржува во Трикала, и дава можност да учествуваат млади или помалку обучени тркачи. Покрај тоа, во центарот на градот се одржува и Детската трка 1Κ, за деца на возраст од 9-14 години. , нудејќи им можност на помладите возрасти да стапат во контакт со вежбањето и радоста на учеството.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *