„ПОСЛУШНОСТ“- ИЗЛОЖБА НА ПЕРО КОВАНЦАЛИЕВ ВО КАВАДАРЦИ

WEB Телевизија во живо

Во Музејот Галерија во Кавадарци, синоќа беше отворена изложбата „Послушност“ од уметникот Перо Кованцалиев. Изложбата е составена од 20 скулптури кои претставуваат акумулација на човечки уши изведени во повеќе материјали, бронза, алуминиум и полиестер. Акумулациите се изградени во неправилни низи и вообразуваат формации на неправилни форми.
 
Промотор на изложбата беше универзитетскиот професор Васко Шутаров, кој на отворањето ќе рече
„Современиот македонски скулптор м-р Перо Кованцалиев, преку композициите од акумулирани ушни школки, поставени во различни формации од концептот „Послушност”, е во потрага по изгубениот јавен наратив за рамнотежа од послушност и непослушност, толку потребен баланс-премин низ кој послушноста се облагородува во творечка самодисциплина, а непослушноста во слобода на мислата и креативниот чин, вели Шутаров во рецензијата за изложбата.“
 
Перо Кованцалиев зад себе има околу 14 самостојни изложби и учество на триесетина групни изложби воглавном во Македонија. Овој современ македонски скулптор од Гевгелија, кој живее и работи во Скопје, вели дека овие скулпторални формации изложени во музеј галеријат во Кавадарци се инспирирани од два безвременски труда и тоа „ Познатиот милиграмов експеримент, за послушноста кон авторитетите“ каде заклучоците покажале дека луѓето се исклучително послушни и од есејот на Ерих Фром „За непослушноста“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *