ПОЛСКИОТ АМБАСАДОР КШИШТОФ ГЖЕЛЧИК ВО ПОСЕТА НА БИБЛИОТЕКАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“

WEB Телевизија во живо

ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“ – Гевгелија се приклучи кон иницијативата „Полска на полица“
Денес во посета на библиотеката дојдоа амбасадорот на Р. Полска, г. Кшиштоф Гжелчик и неговата сопруга, г-ѓа Јоланта Гжелчик, да ја претстават иницијативата „Полска на полица“, во која учествуваат и библиотеките од Скопје, Охрид, Тетово, Битола и Штип.

Амбасадата на Р. Полска во рамки на иницијативата донираше 50 наслови од полски автори, каде се вклучени класици, но и дела од современи автори, а покрај книги за возрасни, застапени се и изданија за помлади читатели и деца, меѓу кои и книгата „Мечето Ушко“ (Miś Uszatek) со еден од најпознатите ликови меѓу децата од Полска и пошироко.

Покрај книгите од полски автори, директорот на библиотеката Стефан Марковски донираше по еден примерок од неколку изданија на амбасадата, меѓу кои и монографијата „Гевгелија – 130 години град“ и збирките поезија „Метрички карван“ во издание на библиотеката.
 
Директорот Марковски и амбасадорот, покрај за иницијативата, дискутираа и за можностите за промоција на класиците од современата полска литература, за македонско-полските врски во културата, како и за можностите за надминување на некои актуелни предизвици во ова поле.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *