ПОЧИНА МИРКО ПОПОВ, МУЗИЧАР, ПРОДУЦЕНТ И DJ

WEB Телевизија во живо

Мирко Попов е македонски диџеј и продуцент на електронска музика, кој со оваа професија се занимаваше уште од осумдесеттите години. Тој е основоположник на PMG Production, а има одиграно и во неколку театарски претстави и филмови.
Прв пат настапува како професионален диџеј во 1992 година и оттогаш не престанува со настапи. Истата година добива простор во култното скопско музичко радио „Канал 103″.
 
Во 1998 ја формира ПМГ Рекордингс, дискографска куќа која ја регистрира и промовираше квалитетната музика на новото време. ПМГ Рекордингс денес е водечка независна дискографска куќа во земјата, со над 300 изданија.
Дел е и од култниот електро – џез состав Кантон 6, а од 2020 година продуцира, издава и настапува и како соло артист под името Mirko Popov Quartet.
Тој пред неколку дена беше хоспитализиран на Клиниката за реанимација и интензивно лекување по обилно мозочно крварење. Мирко почина на 51 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *