НОСЕТЕ ШАРЕНИ ЧОРАПИ, ДЕНЕСКА Е СВЕТСКИ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ДАУНОВИОТ СИНДРОМ

WEB Телевизија во живо

Денес се одбележува денот на лицата со Даунов синдром, хромозомско нарушување, предизвикано од екстра генетички материјал во 21-от хромозом.
Овој ден Обединетите нации официјално го одбележуваат од 2012 година. Инаку, избран е 21-от ден од третиот месец во годината за „да укаже на уникатноста на трипликацијата на 21-от хромозом што предизвикува Даунов синдром.
Годинашната тема е „Крај на стереотипите“ Лицата со даунов синдром треба да бидат прифатени како рамноправни учесници во општеството кои се способни да ги бараат своите права, способни да живеат осмислен живот и да придонесат кон градење инклузивно и одржливо општество.
Во знак на поддршка за лицата со Даунов синдром, денеска ќе се носат шарени чорапи, и ќе се лакираат ноктите во различни бои.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *