НАЦИОНАЛНАТА УСТАНОВА ЗА МАКЕДОНСКИ ИГРИ И ПЕСНИ НА МАКЕДОНИЈА „ТАНЕЦ“, ДЕНЕС ГО СЛАВИ 73.РОДЕНДЕН

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, пред 73 години во Скопје е формиран „Државниот ансамбл на народни игри и песни на Народна Република Македонија“, институцијата којашто од 2 јуни 1953 година го носи името „Ансамбл за народни игри и песни на Македонија ТАНЕЦ“, односно денешната „Национална установа за македонски игри и песни ТАНЕЦ“.
 
ТАНЕЦ е основан како плод на една поширока културно-уметничка активност којашто се разви во земјата по ослободувањето, како резултат на органската потреба на македонската култура за таков вид на делување, со основна цел да го собира, негува и уметнички да го надградува македонското фолклорно богатство – ората, песните, инструментите, обичаите и носиите, и музичко-сценски соодветно да ги претставува во земјата и надвор од неа.
ТАНЕЦ е создаден, како што еднаш ќе рече Душко Димитровски, од аирлии луѓе и во благословено време.
Во 1949-та година, со решение на Народното собрание на тогашната Народна Република Македонија е формирано друштво за собирање, негување и презентирање на македонското музичко-сценско творештво.
 
Со именувањето на првиот директор Емануел Мане Чучков, началникот на музичкиот оддел Живко Фирфов и раководителот на играорниот кор Рафе Живковски, веќе првата година од дејствувањето на ансамблот била година исполнета со многубројни активности, селекции, аудиции, патувања низ земјата заради пополнување на неговите редови и собирање на автентични народни носии, но и година на поставување на основната програмско-репертоарска концепција.
 
Така екипирани и професионално подготвени, овие првоборци го реализираат првиот концерт на 24 јуни 1950-та година во тогашниот Македонски народен театар, во еден величествен амбиент, наградени со одушевеност и аплаузи и од публиката и од критиката. Набргу, после само еден месец после премиерниот концерт пред своите, следува и првото меѓународно претставување и освојување на врвот.
Оттогаш, па наваму, сè е веќе историја, а Танец е вистински печат на времето.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *