НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1987 ГОДИНА ПОЧНАЛ ДА СООБРАЌА ПРВИОТ ВОЗ НА ЕЛЕКТРИЧЕН ПОГОН НА РЕЛАЦИЈА СКОПЈЕ – ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

114 години по изградбата на пругата Скопје-Солун, на 16 март 1987 година, првиот воз на електричен погон почнал да сообраќа на релација Скопје-Гевгелија.
Првото железничко поврзување во просторот на Македонија се случило во 1873 година кога е воспоставена железничка врска меѓу Солун и Скопје со Ориенталната железница (CO – Chemins de fer Orientaux) по фази: Солун – Миравци на 06.06.1872 година и Mиравци – Криволак на 09.01.1873 година, Криволак – Велес на 09.04.1873 година и Велес – Скопје на 09.08.1873 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *