КРЕАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ ЗА ЦВЕЌАРСТВО И ПЧЕЛАРСТВО ОД ПРОЕКТОТ „ДОЖИВУВАЊЕ НА ВТОРА МЛАДОСТ ВО ТРЕТО ДОБА“

WEB Телевизија во живо

Членовите на здружението на пензионери од Гевгелија и децата учесници на едукативната програма „Ден со природата“ на Фондација Аполонија беа дел од работилници за цвеќарство и пчеларство кај нашите љубезни домаќини Македонка Караџова и Христијан Алчинов – Пчеларка фарма Алчинов. Тие го исполнија слободното време со креативност, убавина и природа!
 
– Добија многу корисни информации за овие професии и како може да станат нивно хоби
– Совети за пролетното садење цвеќиња
– Научија многу интересни податоци и приказни за пчелите
– Испешачија 2,5 километри
– Ја разбудија детската љубопитност
– Поминаа убаво време сите заедно од различни генерации
 
Целта на овие работилници кои се дел од проектот „Доживување на втора младост во трета доба“ е промовирање на активното стареење и меѓугенерациската
солидарност преку зајакнување на улогата и интеграцијата на постарите во локалната заедница како активни граѓани. Доколку сакате да бидете дел од наредните работилници и активности пишете ни во Inbox.
Проектот „Доживување на вора младост во трта доба“ на Фондацијата Аполонија се реализира во рамките на Регионалната Програма за локална демократија во Западен Балкан 2 – ReLOaD2, финансирана од Европската Унија (ЕУ) и имплементирана од Програмата за развој на Обединети нации (УНДП). Проектот е кофинансиран од Општина Гевгелија

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *