ДЕН ПРЕД ПРОЧКА-„УМРЕЛО ДЕТЕ ЗА БАНИЦА“

WEB Телевизија во живо

Денеска, според православието, е сабота пред Прочка, празник и традиција позната и како „Умрело дете за баница“.
 
Според приказната, некогаш, на овој ден некое сиромашно дете барало да јаде баница со сирење, но никој не им помогнал на неговите родители да му направат баница ниту пак некој му дал да јаде. Приказната има тривијален карактер, но веројатно е дека зад оваа приказна стои крајот на сиропусната недела кога постот станува построг.

Во домовите традиционално се подготвува пита-баница со сирење, во чест на ова дете Млекото и млечните производи се јадат последно во оваа недела, а православната традиција налага не само да се изеде туку и да се поделат млечните производи со другите.. Прочка го означува почетокот на Велигденските пости.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *