24 МАРТ СВЕТСКИ ДЕН НА ТУБЕРКОЛОЗАТА

WEB Телевизија во живо

Црвениот крст на Република Македонија секоја година на 24 март го одбележува Светскиот ден на туберкулозата со цел да се подигне јавната свест за туберкулозата, која продолжува да биде голем глобален здравствен проблем.
Туберкулозата (ТБ) убива околу 4.000 луѓе секој ден, меѓу нив 700 деца. Тоа значи дека 3 лица умираат од ТБ секоја минута! Но, со навремено дејствување, можеме да ставиме крај на оваа болест што може да се спречи и да се лекува.

Во 2018 година, во Обединетите нации, сите светски лидери се обврзаа да преземат конкретни активности до 2022 година. Според последниот извештај за надзор и мониторинг на ТБ (СЗО / ЕЦДЦ) и покрај намалувањето на ТБ и намалувањето на стапката на инциденца на ТБ, околу 20.000 луѓе сè уште умираат од ТБ секоја година во регионот на Европа, секој трет пациент со ТБ има форма на болест отпорна на повеќе лекови и стапката на успех во третманот е недоволно оптимална.
 
Оваа година, ја одбележуваме 142-годишнината од објавата на д-р Роберт Кох во 1882 година за откривањето на бацилот на ТБ, причинителот на ТБ.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *