ВО СЕЌАВАЊЕ НА АЛЕКСА ТРАЈКОВ, ПРАВНИК КОЈ БЕШЕ ВЉУБЕНИК ВО МУЗИКАТА И СПОРТОТ

WEB Телевизија во живо

Се навршија две години од прераната смрт на Алекса Трајков, правник, спортски работник и музичар.
Роден во Стојаково, по завршувањето на Правниот факултет во Скопје, доаѓа во Гевгелија каде работи во својата адвокатска канцеларија.
Се вклучува во спортскиот живот и долги години ја извршува функцијата секретар на ФК „Кожуф“.

Љубовта кон музиката го исполнува неговото слободно време како член на една од најстарите и најдобри фолклорни групи „Распеани гевгеличани“. Со нив учествува и добива голем број награди на фестивали во земјава и во странство, пренесувајќи го така фолклорното богатство на овој наш крај.

По заминувањето во пензија, се вклучува во работата на Здружението на пензионери во Гевгелија, каде е претседател на Комисијата за култура и Комисијата за статутарни и правни прашања. Раководи со женската пејачка група на Здружението на пензионери, свири во пензионерскиот оркестар и редовно учествува на манифестацијата „Пензионерите пеат“.
Нека му е вечна слава.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *