СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО И ДИСКРИМИНАЦИЈАТА ТЕМИ НА РАБОТИЛНИЦАТА НА ЗГ „ПОДДРШКА“

WEB Телевизија во живо

Здружението на граѓани „Поддршка“ од Гевгелија го спроведува проектот „Еднакви права за сите“. Покрај другите активности, беа планирани и три еднодневни работилници наменети на институциите кои го третираат семејното насилство и дискриминацијата. Сите релевантни институции номинираа по два претставника кои земат учество на работилниците а со цел да ги подобрат своите вештини и знаења за оваа проблематика која е доста присутна во секојдневниот живот. Во четвртокот, на 22.02.2024 година се одржа третата работилница на оваа тема на која присуствуваа 2о претставника на институции . 

Работилницата се одржа во Хотел Казино Аполонија Гевгелија. Работилницата ја водеше едукаторот Бојан Трпеновски од здружението Млади правници – Скопје . На оваа работилница акцент се стави на законската регулатива за оваа проблематика и какви се законите , дали истите се почитуваат и доследно се применуваат кај нас и како постапуваат институциите кај нас – Судот, ОЈО, Полицијата , Центар за социјална работа и другите институции. Беа обработени повеќе примери од пракса со укажување на грешките при постапувањето.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *