ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА БАРАЊЕ ЗА ИЗДАВАЊЕ ПОВЛАСТЕНА МЕСЕЧНА ИЛИ ГОДИШНА ПАРКИНГ КАРТА ЗА ЈАВНИ ПАРКИРАЛИШТА ВО ЗОНА „А“

WEB Телевизија во живо

За станари во колективни станбени згради во подзоните А1 и А2 потребно е со барањето да достават:

– имотен лист од станот, не постар од 6 месеци, во сопственост на поднесителот или
– договор за закуп на станот заверен пред нотар односно
– договор за послуга, заверен пред нотар
(задолжителна достава имотен лист од станот во прилог на договорите);
– важечка лична карта или потврда за престој во општина Гевгелија, со адреса на живеалиште/престојувалиште со адреса во подзоната;
– важечка сообраќајна дозвола за ПМВ во сопственост на подносителот на барањето или полномошно издадено од сопственикот на ПМВ заверено пред нотар;
– достава на доказ за уплатен месечен или годишен надоместок, пред склучување на договорот.
За првото возило, за станарите во колективни станбени згради од подзоните А1 и А2, не се плаќа надоместок за користење паркинг, а за второто возило надоместокот за паркинг изнесува 600 денари месечно односно 6000 годишно.
 
Договорите за користење на годишните паркинг карти за инвалиди не подлежат на такси и надоместоци.
За физички и правни лица корисници на возила кои се движат само на електричен погон, се наплаќа такса за склучување договор без надоместок за користење.

Државните органи на управа ќе бидат ослободени од плаќање на надоместок по поднесено Барање со достава на доказ за сопственост на возилото и тековна состојба за субјектот.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *