„ОПЕРАТА НА ШУМСКИТЕ ЖИВОТНИ“, ДЕТСКАТА ИНТЕРАКТИВНА МУЗИЧКА ПРЕТСТАВА, ГОСТУВА ВО ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

По премиерата на големата сцена на Националната опера и балет, која се одржа на 27 јануари, денес, четврток, 22 февруари, во организација на ЈОУ Дом на култура „Македонија“ во Гевгелија, ќе се реализира „Операта на шумските животни“, интерактивната музичко – драмска претстава за децата од основните училишта во Претставата има за цел да ја запознае/едуцира најмладата публика, примарно со поимите во однос на оперската уметност (композитор, режисер, солисти, хор …)
 
Сценариото изобилува со многу комични моменти, кои се случуваат додека шумските животни се обидуваат да создадат оперска претстава.
Музичкиот дел е исполнет со адаптирани популарни арии од оперите: Кармен, Паљачи, Аида, Травјата, Рита и многу други арии и инструментални композиции кои се со адаптиран текст во својство на сценариото.
Идеја, сценарио, режија, костимографија и сценографијата се на Десанка Глигоријевиќ. Улогите ги толкуваат: Билјана Камчева, Марика Поповиќ, Јане Дунимаглоски и Невен Силјановски.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *