НА „CHUPINO VERTICAL TRAIL 2024“ НАСТАПИЈА ТРИ ЧЛЕНА НА АК „7-МИ НОЕМВРИ“

WEB Телевизија во живо

Во неделата, на 25 февруари, во Виница, со учество од над 120 натпреварувачи во женска и машка конкуренција, се одржа новото издание од Чупино зимски вертикал 2024. На оваа исклучително напорна трка настапија и три натпреварувачи од Гевгелија, Валентина Узунова во женска и Мијалче Андоновски и Мики Петровски, во машка конкуренција. Валентина Узунова во својата категорија го освои второто место, а во генерален пласман беше деветта. Интерсесно е што сите тројца постигнаа исто време, 1 час и 22 минути.
 
Чупино вертикал претставува трка во дисциплината вертикален километар во која натпреварувачите искачуваат околу 1 км висинска разлика во должина од максимум 5 км со дозволена отстапка од 5-10%.
Настанот има голема подршка од Општина Виница и голем број на компании кои учествуваат со спонзорство и доброволно помагање во одржувањето на настанот. Ова е спортско случување кое јасно ќе ја обележи Виница на спортската мапа на Балканот

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *