ЌЕ БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЕПИДЕМИЈА НА ГОЛЕМА КАШЛИЦА ВО СКОПЈЕ

WEB Телевизија во живо

Одлуката за прогласување епидемија на голема кашлица во Скопје денеска ќе биде потпишана од министерот за здравство Фатмир Меџити и ќе биде испратена до сите вакцинални пунктови. Инаку, денеска се регистрирани 4 нови случаи на магарешка кашлица, а бројот на до сега регистрирани случаи е 22. Од нив 16 се во Скопје.

Според препораките на Комисијата за заразни болести градинките нема да примаат деца кои имаат пропуштени дози од ДиТеПер вакцината до нивното целосно вакцинирање. Магарешка кашлица е заболување кое трае 100 дена а причинителот е бактерија.

Одлуката за прогласување епидемија на голема кашлица во Скопје денеска ќе биде потпишана од министерот за здравство Фатмир Меџити и ќе биде испратена до сите вакцинални пунктови. Инаку, денеска се регистрирани 4 нови случаи на магарешка кашлица, а бројот на до сега регистрирани случаи е 22. Од нив 16 се во Скопје.
 
Според препораките на Комисијата за заразни болести градинките нема да примаат деца кои имаат пропуштени дози од ДиТеПер вакцината до нивното целосно вакцинирање. Магарешка кашлица е заболување кое трае 100 дена а причинителот е бактерија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *