ДЕНЕС ЌЕ СЕ ОДРЖИ 38-ТА (ВОНРЕДНА) СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

За денес, 17.02.2024година, (сабота) со почеток во 15 часот во малата сала на Народниот театар во Гевгелија, е закажана 38-та (вонредна) седница на Советот на Општина Гевгелија. На дневен ред на седницата ќе бидат две точки :
 
1.Предлог-Одлука за донесување на Детален урбанистички план за блок 11(дел 11.3), Општина Гевгелија, , плански период 2019-2024
Овој ДУП опфаќа површина од 10,86 хектари, а границата на планскиот опфат се движи по осовината на улиците
– на југоисток по основа на улица „Булевар Гевгелија“
– на североисток по осовина на улица Новопланирана 6
– на југозапад по регулациона линија кон железничка пруга
– на северозапад по југоисточна граница на дел од Блок 11(11.1)
Во овој плански опфат се предвидени објекти за
-Комерцијални и деловни намени-големи трговски единици,
-Производство,дистрибуција и сервиси
 
2. Предлог-Одлука за донесување на Детален урбанистички план за Блок 1.2, Блок 2.1 и Блок 2.2, Општина Гевгелија, плански период 2019-2024.
Овој ДУП опфаќа површина од 24,2 хектари, а границите на планскиот опфат се
-на север границата се движи по осовината на постојната сервисна улица „Слободан Митров-Данко“
-на исток продолжува по осовината на сервисната улица „Борис Кидрич“
– на југ се движи по осовината на на собирната улица „Маршал Тито“ и
– на запад по осовините на станбените улици „Гевгелиски Партизански Одреди и „7-ми Ноември“
Во овој плански опфат се предвидени објекти за
А. Домување(во станбени куќи, станбени згради и времено сместување)
Б.Комерцијални и деловни намени(мали комерцијални и деловни намени, големи трговски единици, деловни простории, хотелски комплекси
В. Јавни институции(образование, култура,државни институции
Д. Зеленило и рекреација(заштитно зеленило)
Е. Инфраструктура(комунална инфраструктура-улична мрежаи други инфраструктурнисистеми, и комунална супраструктура(трафостаници, катна гаража,автобуска станица
 
Од општината информираат дека итноста на оваа седница произлегува од фактот што предложените ДУП-ови потребно е да бидат донесени од Советот на Општина Гевгелија со краен рок 18.02.2024 год., согласно важечките одредби од Законот за просторно и урбанистичко планирање.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *