ВО РАМКИ НА ПРОЕКТОТ„ДОЖИВУВАЊЕ НА ВТОРА МЛАДОСТ ВО ТРЕТО ДОБА“ ОДРЖАНА ОБУКА НА ТЕМА „ДИГИТАЛНА ИНКЛУЗИЈА И ПИСМЕНОСТ НА СТАРИ ЛИЦА“

WEB Телевизија во живо

Фондација Аполонија – Гевгелија го спроведува проектот „ДОЖИВУВАЊЕ НА ВТОРА МЛАДОСТ ВО ТРЕТО ДОБА“ во општина Гевгелија кој што е во рамките на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 ReLOad2, финансирана од Европската унија, а спроведена од Програмата за развој на Обединети нации (УНДП).
Главната цел на проектот е зголемување на социјалната инклузија и подобрување на квалитетот на живот на старите лица, активно стареење и поттикнување на меѓугенерациска солидарност во општина Гевгелија.
 
За остварување на оваа цел во рамки на проектот се планирани повеќе активности меѓу кои и реализација на еднодневна обука за дигитална писменост.
Темата на денешната обука, која се одржа во Фондација Аполонија – Гевгелија беше: „Дигитална инклузија и писменост на стари лица“
На оваа обука од страна на ИТ експерт се информираа старите лица за предностите и можностите што ги нуди употребата на новите информатички технологии, но и за најчестите предизвици кои ги спречуваат да ги искористат сите предности на модерната технологија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *