ТОШЕ ПРОЕСКИ ДЕНЕС ЌЕ ПОЛНЕШЕ 43 ГОДИНИ

WEB Телевизија во живо

“МАКЕДОНСКИОТ СЛАВЕЈ”, СО СВОЈАТА ПЕСНА И НАСМЕВКА ГО ОБЕДИНИ БАЛКАНОТ
 
На денешен ден, 25 јануари 1981 година, во Прилеп се роди “балканскиот ангел”, “македонскиот славеј” Тоше Проески. Беше еден од најпопуларните македонски пејачи, најомилена личност на просторите на бивша Југославија, а со својата песна, насмевка и хуманост, го обедини Балканот.Негов заштитен знак беа зборовите “Ве сакам сите”, а неговото вистинско име Тодор, во превод значи “божји дар”. Како дете сакал да биде лекар, но подоцна музиката влезе во неговиот живот. Животот му беше музика а музиката беше неговиот живот. Несреќно го загуби животот во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година близу Нова Градишка, Република Хрватска.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *