ОБНОВЕНИ ТАБЛИТЕ СО ИНФОРМАЦИИ НА ВАРДАРСКИ РИД

WEB Телевизија во живо

Во рамки на проектот „Еуропос Платино Стоби Европското минато иднина и културни вредности“ кој се реализира со донација од Европската Комисија преку телото за управување и развој на ИПА прекуграничната програма на Македонија со нашиот јужен сосед, се обновени таблите со објаснување за посетителите на археолошкиот локалитет Вардарски рид.
Сега повторно како порано, заинтересираните посетители на локалитетот ќе можат да го видат и прочитаат објаснувањето на таблите и така да добијат информација за античката градба што ја разгледуваат.
 
Сите заедно да го сочуваме нашето културно наследство и да не ги оштетуваме поставените табли, така ќе придонесеме за развој на археолошкиот туризам на локалитетот Вардарски рид – старомакедонскиот град Гортинија и вреднување на градот како еден од најзначајните македонски антички градови во поширокиот регион.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *