НА КАРТАТА НА ПРОСЕЧНИТЕ НЕТО ПЛАТИ ВО ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ МАКЕДОНИЈА Е ПОДОБРА САМО ОД УКРАИНА И КОСОВО ?

WEB Телевизија во живо

Tiktok страницата Dutch.geo13 од Холандија, која се занимава со статистички и економски податоци, ги спореди податоците на статистичката служба Numbeo за просечните плати во различни земји од Европа. Така, според таа страница, просечната нето плата во Македонија е 469 евра. Помала просечна плата имаат само Украина, која е во војна и Косово, кое сеуште не е членка на Обединетите нации. Во Хрватска, нето платата е 1159 евра, во БиХ е 633 евра, во Србија 665 евра, во Словенија 1407, во Унгарија 939, во Италија 1639, во Ирска 3000, во Шпанија 1907, во Португалија 1079 евра, во Грција 929 евра. И така натаму и така наваму.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *