ДАЛИ ГРАЃАНИТЕ ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ПОНИЖУВАЧКОТО ЧЕКАЊЕ ЗА ПОДИГАЊЕ НОВИ ДОКУМЕНТИ?

WEB Телевизија во живо

Дали ќе ги снема долгите редици на граѓани, кои на овие ниски температури со часови чекаат за подигање на личните карти, возачки дозволи и патни исправи во зградата на МТВ. Роковите за смена на документите завршуваат во февруари, а судејќи според изјавите на претседателот Пендаровски, премиерот Ковачевски и барањето на Демократскиот сојуз, можно е да се пролонгира рокот за вадење на овие документи.
 
Имено, претседателот и Демократскиот сојуз предлагаат Владата да предложи измена на законите со кои ќе се продолжи рокот за замена на личните документи (лични карти, возачки дозволи и пасоши) до крајот на оваа гoдина. Премиерот Ковачевски најавува ова да го предложи на сеница на Влада. Овој состав на Владата или Техничката Влада, треба да ги подготви законските измени, по што Парламентот по итна постапка да ги донесе. Евентуалните отворени прашања со Грција треба дa се разрешат по дипломатски пат.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *