ЗПСК „КОЖУФ“ ЗЕДЕ УЧЕСТВО НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ПЛАНИНИТЕ „ПЛАЧКОВИЦА 2023“

WEB Телевизија во живо

По повод одбележување на Светскиот ден на планините 11 Декември, во неделата, на 10 декември се одржа акција насловена како „Плачковица 2023“, а по повод 11.декември-Светскиот ден на планините. Организатори беа Друштвото за планинарски спортови „Лисец“ од Штип и Федерацијата на планинарски спортови на Македонија. Во склоп на овој ден се одебележа и јубилејот- 75 години од формирањето на Федерацијата на планинарски спортови и 90 години од првата планинарска активност во Македонија.
 
Над 700 планинари од Македонија, Србија и Бугарија, меѓу кои и планинарите од ЗПСК „Кожуф“поминаа прекрасен ден кој долго ќе го паметат исполнет со многу сонце, снегче, и толку многу луѓе со позитивна енергија и заедничка забава со доделувања на признанија и награди во планинарскиот дом Вртешка.
ЗПСК „Кожуф“ доби признание за организирање на настанот “АЈДЕ СИТЕ ЗАЕДНО ВО ПРИРОДА”, заедно со Фондацијата „Ице Бегов“, прво инклузивно планинарење за лицата со попреченост.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *