РАБОТИЛНИЦА НА ТЕМА „ПОДОБРУВАЊЕ НА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ КАЈ СТАРИТЕ ЛИЦА“

WEB Телевизија во живо

Менталното здравје не треба да биде табу тема. Сегашните и идни пензионери во вторник, на 19-ти декември 2023, во хотел Аполонија, со почеток од 10 часот, ќе дебатираат на работилница за менталното здравје и подготовката за животот во староста. Оваа работилница е дел од проектот „Доживување на втора младост во трета доба“ на Фондацијата Аполонија. На работилницата со свои предавањa ќе учествуваат м-р Розита Андонова, психолог и психо-драма, и Татјана Танчева, психолог и гешталт советник.
 
Проектот се реализира во рамките на Регионалната Програма за локална демократија во Западен Балкан 2 – ReLOaD2, финансирана од Европската Унија (ЕУ) и имплементирана од Програмата за развој на Обединети нации (УНДП). Проектот е кофинансиран од Општина Гевгелија Главната цел на проектот е да се зголеми социјалната вклученост, да се подобри квалитетот на животот на старите лица, да се промовира активното стареење и да се поттикне меѓугенерациската солидарност во општина Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *