ПАНКС БЕКЈАРД УЛТРА : УЛТИМАТИВЕН ТЕСТ НА ИЗДРЖЛИВОСТ-НОВ ВОЗБУДЛИВ АТЛЕТСКИ ПРЕДИЗВИК

WEB Телевизија во живо

ЗА ПРВ ПАТ НАЈТЕШКАТА ТРКА НА ИЗДРЖЛИВОСТ ВО СВЕТОТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО ГЕВГЕЛИЈА НА 9. ДЕКЕМВРИ
 
Првото издание на Punk’s Backyard Ultra, уникатен концепт на атлетска трка познат по својот исцрпувачки тест на издржливост и ментална цврстина, за прв пат се одржува во Македонија со цел да ги редефинира границите на атлетска издржливост. Со својот возбудлив, но застрашувачки предизвик, овој ултра-маратон, чиј домаќин е Негорските Бањи, а организатор е Здружението ТРЕКС од Скопје помогнато од АК 7ми Ноември Гевгелија, е подготвен да ги привлече најрешителните и најавантуристичките тркачи од Македонија и регионот.
 
Еве што за самата трка ни изјави еден од организаторите, Дејан Крле :
„Punk’s Backyard Ultra е како доказ за човечкиот дух и издржливост, повикувајќи ги учесниците да ги надминат нивните перцепирани граници. Форматот на трката е навистина едноставен, но уникатно предизвикувачки – тркачите завршуваат круг од 6,7 километри во рок од еден час, а штом ќе заврши часот, тие мора да го започнат следниот круг. Трката продолжува додека не остане само еден тркач на нозе – вистински тест за ментална отпорност и физичка издржливост. Овогодинешниот настан ветува дека ќе биде возбудливо и незаборавно искуство, со примамлива трејл патека низ Велотлон паркот, која е трасирана за да ја тестира издржливоста на тркачите и да ја покаже природната убавина на околината. 
 
Учесниците може да очекуваат атмосфера водена од планинско тркачката заедница исполнета со другарство и поддршка, што ќе го направи Punk’s Backyard Ultra не само трка, туку извонредно патување споделено меѓу истомислениците кои се стремат да го постигнат извонредното. Пријавувањето за овој врвен тест на издржливост е се уште отворено на www.backyardultra.trex.mk, пречекувајќи ги тркачите кои ќе се осмелат да го преземат овој неспоредлив предизвик. Без разлика дали сте искусен ултра-тркач или некој што сака да ги пробие личните граници, Punk’s Backyard Ultra е искуство што ќе остави неизбришлива трага во вашиот живот. 
 
Ја покануваме јавноста да ни се придружи на овој спектакл и да ги бодри натпреварувачите, но би сакале посебно да ги замолиме возачите кои ќе го користат регионалниот пат помеѓу Негорци и Мрзенци да го успорат своето движење и да обратат посебно внимание на поставената сообраќајна сигнализација на самата клучка кај Негорски бањи бидејќи таму тркачите ќе преминуваат патот во текот на сабота и недела. За повеќе информации, посетете ги www.backyardultra.trex.mk
 
Бекјард ултрите се изум на Гери „Лазарус Лејк“ Кантрел, кој исто така е еден од основачите и директори на трката Barkley Marathons.
За разлика од вообичаените ултрамаратонски трки, и неискусните тркачи можат да се приклучат на Backyard Ultra – и да не се откажат во текот на првите неколку кругови, бидејќи потребното темпо е прилично мало: 8,9 минути по километар. Така, предизвикот е претежно ментален: ниту еден учесник не знае кога ќе заврши трката, а рангирањето на учесниците не зависи од самите нив, туку од тоа дали нивните ко-натпреварувачи се откажуваат.
 
Бидејќи секој тркач треба да го започне следниот круг во точно исто време, брзиот тркач нема предност во однос на побавните. Додека пребрзото трчање ќе ги согори резервите на енергија, бавната брзина нема да дозволи доволно одмор пред следниот круг. Така, главниот предизвик лежи во одржување на брзината на трчање во текот на десетици часа, доволно одмор и колку што е можно поефикасно трошење на времето за одмор – или со масажа, дремење, посета на тоалет или добивање храна и пијалоци. Најуспешните тркачи на Backyard Ultra се стремат кон време за одмор од 14 до 18 минути, принудувајќи ги да истрчаат 6.706 km за 42 до 46 минути.
 
Според Лазар Езерски, повеќето тркачи не се откажуваат поради пропуштање на временското ограничување по круг, туку поради нивната намалена ментална сила да продолжат. Ова е добро илустрирано со изјавата на Лејк дека „[…] најтешкиот дел од патеката е помеѓу вашето столче и стартниот корал“. Кога тркачот покажува болка или замор, тоа често ги мотивира другите тркачи да продолжат бидејќи очекуваат тој или таа да се откаже.
 
Единствената сигурна работа за Punk’s Backyard Ultra е дека часовникот не запира додека не заврши со трката и последниот тркач. Сместена во Велопарк МТБ во Негорски бањски центар кај Гевгелија, ПБУ е во своја средина. Патеката долга 6,7 километри ќе ве одведе низ добро воспоставена патека МТБ, борова шума, урбан парк и лозја со неверојатни погледи кон планините Кожуф.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *