НАЈТОПОЛ НОЕМВРИ ВО ИЗМИНАТИТЕ 30 ГОДИНИ

WEB Телевизија во живо

ВООБИЧАЕНО НАЈВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА 26,7 СТЕПЕНИ ВО ГЕВГЕЛИЈА.
 
Месец ноември 2023 година, според просечната температура бил најтопол досега во изминатиот период од 30 години. Се карактеризира како топол и екстремно врнежлив месец, со температури над просечните, соопшти УХМР, според мерењата и набљудувањата на среднодневните температури и врнежи во метеоролошките станици во земјава.
 
Средномесечната температура се движеше од 4,1 степен во Лазарополе до 11 степени во Гевгелија. Споредено со просечните ноемвриски средномесечни температури, за триесетгодишен период (1991-2020), овогодинешната ноемвриска температура беше два степена повисока на ниво на држава.
Највисоката максимална температура е измерена на 6 ноември во Гевгелија и изнесуваше 26,7 степени. Најниската минимална температура, пак, е евидентирана во Лазарополе, на 27 ноември, -12,2 степени.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *