СВЕТСКИ ДЕН НА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ 4-ТИ НОЕМВРИ

WEB Телевизија во живо

ПРИЧИНИТЕЛ НА ПРОМЕНИТЕ, ЗА ЖАЛ Е ЧОВЕКОТ И НЕГОВИТЕ АКТИВНОСТИ
 
Светскиот ден на климатските промени, 4 ноември, е ден во текот на кој се организираат разни активности и кампањи низ целиот свет со цел да се информира и предупреди населението за можните негативни последици што можат да ги предизвикаат ваквите промени.
Се верува дека оваа цел може да се постигне со зачувување на биолошката разновидност, одржливо користење на природните ресурси, намалување на загадувањето и прекумерната потрошувачка на енергија.
 
Промените регистрирани во претходните години, како и оние предвидени за следните 80 години, се смета дека се случиле како резултат на човечки активности, а не како последица на природни промени во атмосферата.
Ефектот на стаклена градина е многу важен кога зборуваме за климатските промени, бидејќи се однесува на гасовите што ја одржуваат Земјата топла и на кои им припаѓа најголемата заслуга за постоењето на живот на неа.
 
Неодамнешните студии покажуваат дека климатските промени и глобалното затоплување директно предизвикаа истребување на одредени видови организми. Климатските промени ќе ја зголемат температурата на Земјата за 1,4 ° C до 5,8 ° C до 2100 година. Овој негативен ефект предизвикан од овие климатски промени се различни временски непогоди што предизвикаа бројни катастрофи, погодени на одредени делови на планетата и предизвикувајќи непроценлива штета на економијата и општеството како целина.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *