ООУ “ВЛАДО КАНТАРЏИЕВ” ОДБЕЛЕЖУВА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА СВОЈОТ ПАТРОН

WEB Телевизија во живо

Со Свечена академија, која ќе се одржи на 17 ноември во Народниот театар, со почеток во 19 часот, ООУ “Владо Кантарџиев” ќе ја одбележи стогодишнината од раѓањето на својот патрон.
 
Владо Кантарџиев е роден на 18 ноември 1923 година во Гевгелија.Иако потекнувал од сиромашно семејство,тој успеал да заврши Економско училиште во Скопје.
Член на СКОЈ станал во 1942 година а на КПЈ во 1943.Во партизани заминал во 1944 година.
Загинал на 12 јуни истата година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *