ОБУКА НА ТЕМА „УПОТРЕБА НА ДРОНОВИ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО“

WEB Телевизија во живо

Како да направиме калкулација на заштеда на средства со употреба на дронови во земјоделски практики? Како да ги искористиме добрите практики од регионот при употреба на дронови во земјоделството?
Прскање и сеење, проценка на штети, мониторинг на добиток, теренско мапирање и уште многу теми за дискусија.
Ова се темите кои ќе бидат презентирани на 18.11.2023 Сабота, во 11:00 часот во народниот театар во Гевгелија.
 
Обуката на тема „Употреба на дронови во земјоделството и нивна примена“ е активност од проектот „IDEAS” кој што се реализира преку Interreg IPA – CBC програмата за прекугранична соработка ГР-МК за програмскиот период 2014-2020, а го имплементираат Фондацијата за локален и развој на информатички технологии – Гевгелија, во партнерство со Американското земјоделско училиште од Солун, Грција и Мрежата за рурален развој на РСМ од Скопје.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *