МЕЃУ 10 КЛУБОВИ НА ПОВИКОТ НА МИМ ИЗБРАН И КЛУБОТ „ЈОСКА“ НА СОУ „ЈОСИФ ЈОСИФОВСКИ“

WEB Телевизија во живо

Младинскиот образовен форум (МОФ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ) објавија повик за основање новинарски клубови (секции) во основните и во средните училишта од државава. Новинарските клубови се реализираат во рамки на проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“.

Новинарските клубови треба да вклучуваат едукативни и практични активности кои ќе се одвиваат во рамки на воннаставните активности.
СОУ „Јосиф Јосифовски“ со Клуб „Јоска“ од Гевгелија во конкуренција од сите основни и средни училишта од Македонија е избран како еден од десетте најдобри апликанти под раководство на професорот Тони Аврамов.
Учениците ќе имаат можност да предлагаат и да обработуваат теми коишто се поврзани со образовниот процес и училишните активности, но и со културни, забавни, спортски или други теми кои се од интерес на младите.

Програмата на клубовите ќе ги опфати следните теми:
• Новинарството како професија – што значи да се биде новинар (улогата на новинарството, новинарски стандарди, уредувачка политика);
• Новинарски жанрови (вест, извештај, интервју);
• Медиумска писменост (концепт, елементи, вештини);
• Дезинформации, погрешни информации и штетни информации;
• Проверка на информациите и фото-форензика;
• Нови медиуми;
• Креирање медиумски содржини за различни медиумски платформи.
 
На крајот на училишната година ќе биде објавен конкурс за најдобар медиумски производ подготвен од страна на новинарските клубови од основните и од средните училишта.
„Младите размислуваат“ е проект на УСАИД го спроведува американската организација ИРЕКС со своја локална канцеларија во Скопје, во партнерство со Македонскиот институт за медиуми (МИМ), Министерството за образование и наука (МОН) и Бирото за развој на образованието (БРО).

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *