ЃОРЃИ КАРКАЛАШЕВ, ИСТОРИЧАР, ВО ПРЕСРЕТ НА 7 НОЕМВРИ – ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Во пресрет на утрешниот празник, еве што за 7 Ноември, Денот на ослободувањето на Гевгелија, запишал историчарот Ѓорѓи Каркалашев.
Во средината на април 1944 година при Околискиот комитет на КПЈ-Гевгелија се формира диверзантска група, која наскоро прерасна во воена единица и го доби името Втор гевгелиски партизански одред.

Одредот беше дел од Втората македонска бригада и изведуваше акции во координации со бригадата. На 15 септември борците на Вториот гевгелиски партизански одред и организационо ја заокружија оваа борбена единица.За политички комесар на Првата чета на одредот беше поставен Душко Колев.Веднаш потоа уследија и првите борбени акции на територијата на Гевгелиска околија.

На 27 септември, борците на Вториот гевгелиски партизански одред, по борбите кај Богородица и Стојаково, започнаа да се доближуваат до Богданци.Одредот си постави и конкретна задача – да ги нападне германските воени единици стационирани во населбата.Затоа, на 28 септември, Вториот гевгелиски партизански одред се состана со Струмичкиот партизански одред, предводен од Ѓоко Ортаков. Падна и договор, уште истата ноќ, на 28 септември 1944 година, да извршат заедничка акција врз германските единици, кои беа стационирани во Богданци.

Во ноќните часови започнаа борбените дејства на броците од Гевгелискиот и Струмичкиот партизански одред. Акцијата на двата одреди беше успешно завршена, а потврда за тоа беше повлекувањето на непријателот. Германските единици веќе наредниот ден, на 29 септември, беа принудени да го напуштат Богданци.
На 5 ноември 1944 година, Гевгелискиот партизански одред тргна кон Гевгелија на својот пат за ослободување на градот. И, тоа преку Мачуково и Сеово пробивајќи се кон Гевгелија.

На 6 ноември борците на Вториот гевгелиски партизански одред во параден строј влегоа во Гевгелија, минувајќи низ главната улица. Жителите на Гевгелија воодушевено ги поздравија и дочекаа борците, радувајќи и се на слободата.
На 7 ноември 1944 година во големата сала на Соколаната (Фискултурниот дом) се насобра многу народ за да гопрослави денот на Октомвриската револуција, но и ослободувањето на Гевгелија.На прославатабеше донесена одлука – 7 ноември да биде прогласен за ден на ослободувањето на Гевгелија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *