„ГЕВГЕЛИЈА НА ТОЧАК“ – ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ

WEB Телевизија во живо

Во организација на Здружението на граѓани „Чејнџмејкерс“, и здружението „Точак клуб“ и годинава по повод 7-ми Ноември
ќе биде одржано четвртото по ред спортско дефиле „Гевгелија на точак“, кое ја оживеа традицијата на седмоноевмриските трки на велосипед по гевгелиските улици
Спортскиот настан ќе се одржи на 12 ноември, со почеток во 14:00 часот. Стартот ќе биде пред Зградата на стариот Извршен совет, на улицата „Маршал Тито“. Вкупната должина на патеката за возење со велосипедите по гевгелиските улици изнесува 5 километри.
 
Минатата година на дефилето имаше околу 920 учесници, а годинава организаторот очекува поголем број на гевгеличани, љубители на точакот.
– Секој кој сака да биде дел од настанот, треба само да има велосипед и да биде десеттина минути пред почетокот на настанот. Покрај идејата да се врати изумрената традиција, „Гевгелија на точак“ има за цел да ја подигне свеста на граѓаните дека не треба за кратки релации да се користи возило кое ја загадува животната средина, имајќи предвид дека нашиот град има поволни услови за возење велосипед, велат организаторите, кои очекуваат зголемен број на учесници не само од Гевгелија туку и од регионот.
 
Настанот е поддржан од Општина Гевгелија преку Програмата за финансирање на спортските манифестации и настани за 2022 година.
-Гевгелија е град кој што е идеален за возење точак.
– Гевгелија е град кој што има потреба од слободни тротоари.
– Гевгелија е град кој што има потреба од повеќе паркинзи за велосипеди.
– Гевгелија е град кој што има потреба од барем еден ден без автомобили.
– Гевгелија е град кој што …,
Вие, гевгеличани ја пишувате историјата.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *