ДЕНЕС СЕ ОТВОРА „ГОДИШНАТА ИЗЛОЖБА“ НА ДЛУМ

WEB Телевизија во живо

Денес се отвара „Годишната изложба“ на Друштвото на ликовни уметници на Македонија – ДЛУМ во Национална Галерија објект Мала станица со почеток во 20 часот.
 
“Годишна изложба на ДЛУМ” претставува пресек на современата ликовна продукција на најголемиот број на членови на ДЛУМ. Една од учесничките е и м-р Мирјана Крстева Массети со делото „Конгруенција“
Изложбата е потполно хетерогена, со обединувачки карактер виден во мноштвото на различни ликовни дела. 
 
Значењето на оваа изложба е големо во ликовно – историски контекст, бидејќи овозможува директен преглед и разбирање на тековните интереси и активности на членовите на ДЛУМ.
ДЛУМ поддржувајќи го значењето на оваа изложба, секоја година, па и оваа, 2023, ќе додели четири награди: за сликарство, скулптура, графика и нови медиуми.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *