13 НОЕМВРИ Е СВЕТСКИ ДЕН НА ДОБРИНАТА. БИДЕТЕ ДОБРИ ДЕНЕС И СЕКОЈ НАРЕДЕН ДЕН

WEB Телевизија во живо

Луѓето кои прават добри дела имаат помала веројатност да се разболат и да живеат подолго, велат експертите. Големиот руски писател Лав Толстој ја нарече добрината најнеопходен зачин, бидејќи најдобрите особини без добрина не вредат ништо, а најлошите пороци со добрината лесно се простуваат.
Светскиот ден на добрината се слави во многу земји секој 13 ноември повеќе од дваесет години.
На тој ден во 1998 година, во Токио се одржа првата конференција на Светското движење за добрина.
 
Зборови на благодарност, насмевка и добри дела, сето тоа е толку едноставно и важно во секојдневната комуникација, а Денот на добрината е вистинската можност да се направи добро.
Добрината е основен дел од човековата состојба што ги надминува поделбите на раса, религија, политика, пол.
Светскиот ден на добрината е одлична причина да им дадете на другите малку внимание и добрина! Да бидеме добри денес и секој нареден ден!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *