ПРИЈАТЕЛСТВОТО ПОМЕЃУ КУЧЕТО И ЧОВЕКОТ Е ДОЛГО 11.000 ГОДИНИ

WEB Телевизија во живо

Најдобриот пријател на човекот од животинскиот свет е веројатно и неговиот најстар „придружник“, покажа студија за ДНК на кучиња објавена во списанието „Сајанс“.
Анализите покажуваат дека кучето е припитомено некаде пред 11.000 години, околу крајот на последното ледено доба, што значи дека се случило пред кој било друг познат вид.
 
Се смета дека кучињата еволуирале од волци кои се осмелувале да влезат меѓу луѓето, можеби душкаат наоколу и бараат храна. Кога биле скротени, тогаш можеле да им служат на луѓето како ловџии или чувари. Резултатите сугерираат дека сите кучиња потекнуваат од единствено изумрено население на волци, или можеби од повеќе тесно поврзани видови.
 
Кучињата се наши најстари и најблиски партнери за животни. Со помош на ДНК на антички кучиња, можеме да видиме колку далеку оди во минатото нашата заедничка историја и ни помага да разбереме кога и каде започна таа длабока врска, рече Грегер Ларсон, коавтор на студијата од Универзитетот во Оксфорд.
Повеќето сопственици на кучиња претпочитаат да поминуваат време со своето домашно милениче отколку со пријателите

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *