НА 18-ТИ ОКТОМВРИ 1955 БЕШЕ ПРОИЗВЕДЕН ПРВИОТ АВТОМОБИЛ „ЗАСТАВА 750“, ПОПУЛАРНИОТ „ФИЌО“

WEB Телевизија во живо

Овој автомобил, кој се појави во времето на индустрискиот развој на Југославија, беше направен по лиценца на италијанскиот Фиат.
Овој автомобил беше омилен поради неговата економичност, па просечниот граѓанин можеше да си го дозволи . Покрај граѓаните, „Фиќо“ користеа и државните служби – полиција, пошти, здравствени центри и други.
Првата копија имаше само 23 коњски сили, а последната, произведена во 1985 година, имаше 27 коњски сили и денес се чува во музејот на „Застава“. Продажбата не забави дури и кога се појавија многу подобри автомобили, а „Фиќото“ доживеа светската популарност.

Вкупно, речиси пет милиони примероци од овој автомобил беа произведени во светот, повеќето од нив во фабриката во Торино, 2.695.197, во Застава 923.487, во Шпанија 814.926, во Аргентина 304.016, во Германија 172.000 и во Чиле околу 12.000 автомобили.
„Фиќо“ беше симбол на едно време кога скоро секој можеше да купи нешто што во тоа време претставуваше исклучителен капитал, но и симбол на просперитетот на земјата која се грижи за обичниот, работен човек, давајќи му можност да си дозволи себе си и на своето семјество.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *