ДЕНЕСКА Е СВЕТИ ЛУКА, ЗАШТИТНИКОТ НА ЛЕКАРИТЕ И БОЛНИЦИТЕ

WEB Телевизија во живо

Имено денеска е Свети Лука, празник кој не е толку комеријализиран, но е слава и именден на многумина.
Се верува дека Свети Лука лично ја познавал Богородица и дека трите икони кои овој светец ги насликал се најблиску до нејзиниот вистински лик. Поради ова се смета за основач на иконописот.
Свети Лука е заштитник на лекарската професија и болниците.
Овој празник најавува дека зимата чука на врата и дека треба да се подготвиме за неа.
Свети Лука го задолжил православието поради што денеска не треба да се работат тешки работи.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *